9 mýtů o kávě ve zdravé výživě: Pravda, nebo lež?
Milujete kávu a dopřáváte si ji pravidelně? Jak funguje při dietě? Kolik obsahuje kalorií? Můžete si ji osladit a přidat mléko, když si hlídáte štíhlou linii? Pomáhá pití kávy při shazování přebytečných kil? Udělejte si jasno v tom, kdy a jak kávu pít, když se rozhodnete pro zdravější životní styl.
1. Káva dehydruje
Nepravda. Pokud za den nevypijete více než 500 mg kofeinu (což odpovídá přibližně 5 šálkům filtrované kávy), dehydratace vám nehrozí. Kofein ve vysokých dávkách stimuluje ledviny k vyššímu výkonu a může tak podporovat častější močení. Nicméně množství vody, které přijmete v kávě, tento deficit vyrovná. Takže kávu si s klidem vychutnejte i v horkém létě, pitný režim tím rozhodně neohrozíte.
2. Káva je nezdravá
Tento mýtus už vyvrátilo mnoho studií. Naopak, správně připravená a kvalitní káva obsahuje antioxidanty, které pozitivně působí jako prevence diabetu 2. typu a kardiovaskulárních onemocnění. Některé studie hovoří dokonce o kávě v souvislosti s předcházením některým druhům rakoviny. Pití kávy rovněž působí proti vzniku Parkinsonovy choroby nebo deprese.
Káva podporuje střevní peristaltiku a urychluje trávení, takže pomáhá se zažíváním a vyprazdňováním. Kyselina chlorogenová (která způsobuje hořkou chuť kávy) působí blahodárně na mikrobiom tlustého střeva.
Souhrn studií potvrzuje pozitivní účinky konzumace 3–4 šálků kávy denně.
Abyste svému zdraví kávou prospěli, vyberte si tu skutečně kvalitní. Komoditní káva, kterou běžně koupíte v obchodech, se sklízí strojově a mohou se do ní dostat i nezralá, přezrálá nebo nahnilá zrnka. Jednoduše všechno, co se na keři právě nachází. Vše pak zamaskuje velmi tmavé pražení, které však zároveň zlikviduje i řadu prospěšných látek. Dopřejte si proto raději kvalitní kávu z pražírny.
3. Káva pomáhá při hubnutí
Ne tak docela. Káva se do souvislosti s hubnutím dostala díky obsahu kofeinu, který dokáže stimulovat tělo i mysl k vyššímu výkonu. Je pravda, že káva krátkodobě zrychlí metabolismus, podpoří trávení a povzbudí k lepšímu výkonu. Na tento efekt se však nejde spoléhat dlouhodobě, a proto na kávu jako zázračný prostředek k hubnutí, zapomeňte.
TIP: Podrobnosti o účincích kávy na hubnutí najdete v článku Hubnutí s kávou: Mýty a pravdy.
4. Káva dráždí žaludek
Pokud nemáte s trávením jinak žádné potíže, káva je nevyvolá. Citlivější osoby po kávě mohou pociťovat pálení žáhy nebo bolest žaludku. Způsobují to buď kyseliny, které dráždí žaludeční sliznici, nebo kofein, který stimuluje trávicí systém.
Co dělat, když vám káva na žaludek nesedí:
- Nepijte kávu nalačno. Prázdný žaludek může být na kávu citlivější.
- Dejte si cold brew. Cold brew je káva připravená za studena. Ve studené vodě se nerozpouští látky, které způsobují její kyselost.
- Pijte kávu s minimální aciditou. Úroveň acidity zjistíte u dobrých prodejců už při nákupu.
- Zkuste kávu s nižším obsahem kofeinu nebo bez něj. Když nepomůže eliminovat kyselost, zkuste snížit množství kofeinu. O tom, kolik která káva obsahuje kofeinu, vás opět informuje výrobce. A když si vyberete kvalitní bezkofeinovou kávu, ani nepoznáte, že v ní něco chybí.
- Pozor na laktózu. Nepohodlí ve střevech nemusí způsobit jen káva. V průběhu života se u člověka mohou projevit nejrůznější potravinové intolerance, například intolerance laktózy nebo bílkoviny kravského mléka. Zkuste mléko se sníženým obsahem laktózy nebo některou rostlinnou alternativu.
5. Káva způsobuje nespavost
Ano i ne. Kofein povzbuzuje díky tomu, že se naváže na adenosinové receptory. Blokuje tak přístup adenosinu, látky, která vysílá pokyn mozku, aby tělu zadal příkaz odpočívat. Současně ovlivňuje tvorbu melatoninu, který reguluje spánek.
Nejsilnější účinek kofeinu vnímáme asi 45–60 minut po vypití oblíbeného šálku kávy, ale v těle koluje i několik hodin poté. Každý organismus snáší kofein jinak a záleží na vašem metabolismu, jak rychle se ho dokáže zbavit úplně. Někdo si kávu může dát před spaním, jiný si ji raději už odpoledne odepře.
Pravidelní konzumenti kávy si ke kofeinu vytvoří toleranci a jeho účinky se zmírní. Pokud máte potíže usnout, nebo je váš spánek nekvalitní, zkuste si poslední kávu dát nejdéle 6 hodin před spánkem. Řešení přináší i káva bez kofeinu, která dodá vytouženou chuť bez povzbudivého efektu.
Vše je individuální a potřebujete sami vyzkoušet, co vám sedí.
6. Káva není vhodná pro těhotné a kojící ženy
Těhotné ženy odbourávají kofein déle. Příjem kofeinu v těhotenství se dává do spojitosti s nízkou porodní hmotností dítěte. Riziko potratu nebo předčasného porodu se při denním příjmu do 200 mg kofeinu nezvyšuje.
Jestli je pro vás téma aktuální, přečtěte si celý článek: Káva a těhotenství: Kolik kofeinu si můžete denně dopřát.
Kojící ženy jsou na tom lépe. Sice se dočtete, že kofein z krve přechází do mléka, nepředstavujte si ale, že dítě kojíte espressem. Společnost Mamila na svých stránkách uvádí, že se do mléka dostane přibližně 0,6–1,5 % kofeinu z krve matky. A hladina v krvi není ani zdaleka tak vysoká, jako v samotné kávě.
7. Káva zvyšuje krevní tlak
Krátkodobě, v horizontu hodin, ano. Tento efekt ale nevede k dlouhodobému zvýšení tlaku ani kardiovaskulárním onemocněním.
Za chvilkové zvýšení tlaku může opět kofein. Káva ale obsahuje ještě mnoho dalších látek, mimo jiné flavonoidy, které podle vědců pomáhají udržovat pružnost cév. Některé studie dospěly dokonce k závěru, že káva pomáhá krevní tlak i nepatrně snižovat.
Odborníci se shodují na tom, že běžná konzumace kávy je vhodná i pro lidi s vyšším tlakem. Vždy berte v úvahu svůj aktuální zdravotní stav.
8. Do kávy nepatří mléko
A jak k tomu přijde cappuccino, latté nebo flat white?
Dříve se objevovaly názory, že káva s mlékem je nezdravá, dokonce že způsobuje rakovinu slinivky nebo jícnu. Nic takového se nikdy nepotvrdilo a jde o čistý hoax. Bohužel, v duchu přísloví „Na každém šprochu pravdy trochu“ toto přesvědčení stále koluje společností.
Naopak mléko kávu skvěle doplňuje. Napěněné horké mléko mu přináší přirozenou sladkost a zjemňuje ji. Zpomaluje nástup kofeinu a šetří žaludek.
Pokud vám káva s mlékem nedělá dobře na zažívání, prozkoumejte, jestli netrpíte intolerancí laktózy nebo bílkoviny kravského mléka.
TIP: Přečtěte si podrobně o výhodách a nevýhodách mléka v kávě.
9. Káva zpomaluje růst dětí
Kofein se spojuje s nízkou porodní hmotností, růst narozených dětí ovšem nikterak nezpomaluje, což potvrzuje například Cleveland Clinic. Znamená to, že by děti měly běžně pít kávu?
Děti většinou přirozeně tíhnou spíše k energetickým a colovým nápojům nebo čokoládě. I ty obsahují kofein, i když ne tolik jako káva. Ve větším množství mohou ale mít podobný účinek.
Kofein patří mezi stimulanty. Nikde na světě není nelegální, ale působí na nervový systém a ovlivňuje různé procesy v těle. Příjem kofeinu u dětí způsobuje to samé, co u dospělých ve vyšších dávkách. Může se objevit nespavost, úzkost, deprese, třes, bolest hlavy, zrychlený tep nebo potíže se zažíváním.
Podle Americké akademie pediatrů pro děti do 12 let neexistuje žádná bezpečná dávka kofeinu a mladí lidé ve věku 12–18 let by neměli přijmout více než 100 mg denně.
Věděli jste vše?
Tak co, rozšířili jste si obzory? Zjistili jste něco nového? A znáte ještě nějaké další zajímavosti o kávě a jejím vlivu na životosprávu? Rádi se přiučíme, napište nám :)