Milujete cappuccino? Připravujte ho jako barista
Cappuccino patří k nejoblíbenějším kávovým nápojům na světě. O popularitu, hlavně u žen, se přetahuje se svými mléčnými kolegy latté a flat white. Poznejte rozdíly mezi těmito kávovými specialitami a hlavně odpověď na zásadní otázku: Jak připravit to nejlepší cappuccino?
Původ a historie cappuccina vás možná překvapí
Mysleli jste si, že nejoblíbenější kávový nápoj s mlékem pochází z Itálie? Chyba lávky. Jako první jej vařili naši sousedé v Rakousku, konkrétně ve Vídni. Navíc je to pěkně dávno: Už kolem roku 1700 si na voňavé kávě pochutnávali dámy a gentlemani ve vídeňských kavárnách.
Název inspirovalo oblečení kapucínských mnichů
Řád menších bratří kapucínů lidé pojmenovali podle hábitu s kapucí hnědé barvy. Podobnou měl i nově vzniklý nápoj s mlékem. Lidé ocenili, že nebyl černý, ale díky mléku jemnější a světlejší. Pojmenovali tak nově objevenou delikatesu Kapuziner Kaffee, kapucínská káva.
První zaznamenaný recept pochází z roku 1790
V té době už cappuccino představovalo oblíbený a rozšířený nápoj. Odborníci se proto shodují, že tento recept nebyl ve své době jediný, spíš první písemně zaznamenaný. Jako autor je uveden Wilhelm Tissot.
Postup vyžaduje smíchání uvařené kávy s cukrem, smetanou a trochou koření na dochucení. Celou směs pak tehdejší kavárníci znovu vařili, přidali vejce a navrch šlehačku. Tento zvyk zůstal zachovaný u vídeňské kávy dodnes.
Dnešní podoba přišla kolem roku 1930
Tady už se přesouváme do Itálie. Po vynálezu espressa lidé přemýšleli, jak jej zjemnit mlékem. Z původního receptu na kapucínskou kávu ubrali koření, vejce a šlehačku a nahradili je napěněným horkým mlékem. Tak vzniklo cappuccino, jak jej známe dnes.
Cappuccino ze staré školy versus mladší verze s mikropěnou
Na cappuccinu ze staré školy trůnila spousta mléčné pěny, často i posypané čokoládou. Textura kávy pod vrstvou hutné pěny ale nebyla tak sametová, jak si lidé přáli. Spíš získali horké mléko smíchané s kávou, to celé pod pěnou.
Baristé proto vymysleli lehkou mikropěnu, která textuře výsledné kávy svědčí lépe. Fantazii domácí přípravy se ale meze nekladou. Klidně můžete vyzkoušet i kávu s vysokou vrstvou hutné pěny a oba výsledky porovnat.
Rozdíl cappuccino verus latté
Síla, respektive poměr mléka a kávy bývá obdobný, rozdíl spočívá ve vrstvě pěny a struktuře mléka. Cappuccino mívá více pěny. Latté se většinou podává ve vysoké sklenici, kdežto cappuccino spíše ve větším hrnku na espresso.
Rozdíl cappuccino versus flat white
Spočívá hlavně v intenzitě chuti a celkové textuře kávy. Flat white bývá silnější a mívá vyšší poměr kávy ku mléku. Obvykle obsahuje 2 espressa a 120 až 180 ml mléka.
Jak vybrat nejlepší kávu na cappuccino
Víc než drahé vybavení potřebujete opravdu kvalitní zrnkovou kávu, ideálně přímo z pražírny.
Volba konkrétního druhu záleží na vašich chuťových preferencích. Pro začínající ale doporučujeme zkoušet nejdříve z espresso směsí. Z naší produkce vždy doporučujeme kávu Eño Ñuño pro jemnější chuťový projev. Pro výraznější a celkově silnější cappuccino pak doporučujeme kávu Fuerte Espresso.
#produkty#/espresso-smesi/
Klíčová je však čerstvost kávy: Volte zrnka upražená několik dnů, maximálně týdnů před přípravou.
Jak připravit cappuccino
Pomocí espresso kávovaru
Tady je postup jednoduchý. Většina moderních kávovarů s napěňovačem mléka přímo nabízí přípravu cappuccina.
Pokud máte napěňovač mléka zvlášť, volte následující postup:
- Uvařte espresso
- Napěňte mléko
- Nalijte napěněné mléko do espressa
Kolik zvolíte kávy a mléka, záleží na vás. Standardně mívají kávovary přednastavenou střední sílu kávy, 40 ml kávy a 120 ml mléka. Sami ale můžete nastavit od 20 do 60 ml kávy a od 100 do 160 ml mléka podle toho, na jak velký nápoj máte chuť. Stejně tak můžete změnit i jeho sílu.
Pohrajte si s provzdušňováním mléka
Jestliže máte vhodnou techniku, třeba pákový kávovar, a chuť se v přípravě kávy zlepšovat, pohrajte si s provzdušňováním mléka. Většina baristů provzdušňuje nejméně flat white, o něco více latté a nejvíce cappuccino, ale vyzkoušejte a uvidíte, co vám bude vyhovovat nejlépe.
Pokud z nějakého důvodu nemůžete klasické kravské mléko, rozhodně není všem dnům s cappuccinem konec. Koukněte na náš článek o rostlinných mlécích a vyberte to správné pro cappuccino.
Bez espresso kávovaru
Vyzkoušet můžete i kávu z:
- Moka konvičky
- Aeropressu
Nebo zvolte jinou alternativní formu přípravy kávy. Záleží na vašich preferencích.
K tomu budete potřebovat ještě ruční nebo elektrický napěňovač mléka.
Jak připravujete cappuccino vy? Jaký poměr kávy a mléka máte nejradši? Napište nám.