BLACK FRIDAY JE TADY! Největší slevová akce roku na Cafe Montana. Vyrazit nakupovat. Do konce zbývá

Jak vybrat nejlepší kávu na espresso

Zrnka espresso směsi Fuerte Espresso

Ani koupě kvalitního kávovaru ještě nezaručuje, že výsledný šálek kávy bude chutnat jako z dobré kavárny. Ještě potřebujete najít tu správnou kávu pro přípravu espressa. Pokud s kvalitní kávou začínáte, tento článek si určitě přečtěte.

Jakou kávu zvolit na přípravu kávy v kávovaru

Rovnou k věci – pokud jste si zrovna pořídili kávovar a s přípravou kávy na bázi espressa (espresso, lungo, cappuccino a další) teprve začínáte, nejlépe uděláte, pokud se uchýlíte ke kávám označeným jako espresso směsi.

Neznamená to však, že jiné kávy na espresso vhodné nejsou. Espresso směsi, jak již název napovídá, jsou směsi různých káv. Připravujeme je tak, aby při tomto způsobu přípravy chutnaly vyváženě. A také vám takto namíchané kávy spíš odpustí začátečnické chyby při přípravě.

Kávy v těchto směsích jsou zpravidla pražené na střední až tmavší profil, díky čemuž lze očekávat nižší až nulovou kyselost v chuti kávy 

TIP: Nulové kyselosti v chuti kávy dosáhnete spíš u směsí arabiky a robusty. Z naší produkce je takovou kávou například káva Fuerte Espresso s poměrem 50 % výběrových káv arabica a 50 % výběrové kávy robusta.

Kava_na_espresso

 

Výběr kávy na espresso podle chuťových preferencí

Pokud nejste žádní kávoví nováčci, můžete se při výběru spolehnout na své chutě. Možná vás vaše kávové požadavky dovedou zpět k espresso směsím s jediným požadavkem – aby káva nebyla příliš kyselá ani příliš hořká. Také se ale může stát, že si v kávě najdete nové hobby, a zachutnají vám více kávy s ovocnějším chuťovým projevem a vyšší kyselostí. 

Nejprve je ale potřeba si uvědomit, že neexistuje nic takového jako ideální káva na espresso. Káva může být upražená světleji, středně či tmavěji (mrkněte na to, jak kávu pražíme v naší pražírně). A ve všech případech může být použita pro přípravu espressa. Každá samozřejmě bude chutnat jinak. Na vás je, abyste si našli tu chuť, která vám vyhovuje.

#produkty#/espresso-smesi/

Zjednodušeně řečeno, zatímco světle pražená káva bude na espressu chutnat kysele, tmavě pražená káva bude chutnat na espressu hořce. Středně pražené kávy jsou pak takovým kompromisem mezi oběma extrémy.

A zde přichází v úvahu odlišnost káv podle jejich původu a zpracování. 

Svetla_zrnka

Jednodruhové kávy arabica

Pokud chcete na espressu (espressem obecně považujeme i nápoje vycházející z espressa – lungo, ristretto, cappuccino a další) ochutnat variabilitu chutí různých káv, nejlepším řešením bude použít kávy 100% arabica pražené na střední profil. 

Obecně kávy, které pochází z vyšších nadmořských výšek (například kolumbijské kávy), mají tendenci být v chuti kyselejší a mít v sobě více ovocných podtónů. Zatímco pro mnoho kávomilů jsou vyhledávanou lahůdkou, hodně lidí naopak odradí právě ona druhá stránka ovocnosti – totiž vyšší kyselost v chuti.

Doprazeno

Naopak kávy pocházející z nižších nadmořských výšek (především brazilské kávy), mají jemnější chuťový projev a taktéž nižší kyselost. Na druhou stranu jsou méně výrazné a nenaleznete v nich tolik chuťových projevů.

Směsi na espresso

Jelikož jednodruhové kávy mají tendenci k přílišným extrémům, co se chuti týče – příliš ovocné anebo naopak málo výrazné – začaly vznikat i moderní středně pražené espresso směsi ze 100% arabiky, které spojují chutě z obou světů.

Chlazeni_kavy

V pražírně Café Montaña takového kompromisu mezi ovocností a nízkou aciditou dosahujeme u kávové směsi Eño Ñuño. Ta spojuje to nejlepší z chuťové bohatosti kolumbijských káv a chuťový projev zjemňuje zrnky z Brazílie. Výsledkem je nízká acidita, a přitom chuťově bohatý zážitek.

Kávová alchymie aneb namíchejte si svou vlastní směs na espresso

Kávovou směs si můžete namíchat i doma. Kdo ví, třeba odhalíte dosud nepoznanou dokonalou kombinaci kávových zrn z různých oblastí ve vlastní kuchyni. Zkuste si, která zrnka dodávají směsi kterou chuť, kdy pro vás do sebe chutě zapadají nejlépe, a můžete si vytvořit směs vlastní. 

Konec konců, proces vymýšlení nových směsí u nás v pražírně probíhá podobným způsobem – jednu kávu přidáváme, další ubíráme, jinou obměníme a ochutnáváme a ochutnáváme, dokud nedosáhneme kýženého výsledku v chuti kávy.

Proč espresso nechutná tak, jak by mělo?

Při všem tom ochutnávání je třeba mít na paměti že existuje možnost, že káva chutná jinak, než by měla, kvůli nevhodné přípravě.

Důvodů může být několik – nejčastěji se setkáváme s těmito:

 

  • špatná hrubost mletí,
  • nedostatečná údržba kávovaru,
  • nevhodná voda.

 

Pokud máte předtuchu, že vaše kávové cesty nevedou tím správným směrem kvůli některému z těchto důvodů, rozhodně se podívejte na náš článek o nejčastějších chybách při přípravě espressa, kde se tomuto problému věnujeme podrobněji.