Káva versus energy drink: Který nápoj je zdravější a účinnější?
Práce, povinnosti doma, nějaký ten sport a tak pořád dokola. Není divu, že sem tam všichni saháme po nějaké té energetické vzpruze. Co funguje lépe? Káva nebo energy drinky? Který z nápojů je zdravější?
V Americe mají jasno
V mnoha vysokoškolských kampusech je zakázáno chodit s energetickým nápojem v ruce. Káva ale nikomu nevadí, naopak. Studenti mohou rovnou v areálu navštívit i různé kavárny. Zásadním argumentem proti energetickým nápojům je obsah cukru a vysoký obsah kalorií.
U nás asi nejznámější nápoj tohoto typu Red Bull obsahuje 11 g sacharidů a 47 kcal.
Barviva, aromata a další přídavné látky: Hlavní problém energetických drinků
Sladkost a velkou energetickou vydatnost snadno vyřešíte volbou Zero, nebo Sugar Free varianty nápoje. Takový nápoj obsahuje 0 g sacharidů, a jen 2 až 3 kcal. Když se ale podíváme na složení trochu blíž, najdeme problémů víc.
Výživoví poradci radí konzumovat co nejméně potravin a nápojů, kde ve složení najdete více než 5 položek. Jde většinou o průmyslově ultra zpracované potraviny, s jejichž postupy výroby a složením si naše tělo neumí optimálně poradit.
Když se podíváme na složení Red Bullu, najdeme v něm téměř 20 položek. Ani přidané vitaminy B3, B6 nebo B12 už to zřejmě moc nezachrání. Vstřebatelnost z drinku je totiž otázkou, na kterou zatím studie uspokojivě neodpověděly.
V tomto ohledu jasně vítězí káva, kde pijete pouze kávu s vodou. Jiné příměsi nečekejte.
O účincích kávy víme daleko víc
Odborníci už přednesli řadu studií o účincích kávy a kofeinu v ní obsaženého na lidské tělo. Například podle studie na 10 000 respondentech z Univerzity v Oxfordu snižuje káva riziko cukrovky 2. typu u mužů o 50 a u žen o 30 %.
Měla by eliminovat také výskyt Parkinsonovy choroby a obecně riziko srdečně-cévních nemocí. Vděčíme za to obsaženým antioxidantům, polysacharidům, vitaminům a minerálům od draslíku po železo.
Přestože káva obsahuje víc než 1 000 různých složek, jde o přírodní zdroje, se kterými si naše tělo umí poradit a vytěžit z nich, co jde.
Kávová zrna přímo od farmářů, se kterými pracujeme v naší pražírně, navíc neobsahují zbytečné chemické příměsi.
#produkty#/espresso-smesi/
Negativní účinky kávy
Protože o kávě víme daleko více, proběhly také studie, které naznačují i některé ne úplně příznivé účinky. Problém vidí hlavně v přílišném pití kávy. Nadměrný příjem kofeinu, tedy pití více než 3 káv denně (nad 400 mg kofeinu), může zvyšovat nervozitu, úzkost, krevní tlak, zhoršovat vstřebávání živin a způsobovat závislost a vyšší riziko srdečního infarktu nebo dysfunkce ledvin.
Poslední jmenované se týká hlavně lidí s genetickou výbavou pro pomalé vstřebávání kofeinu.
Pozor na instantní kávu: její obsah a zpracování
Když popisujeme pozitivní účinky kávy, máme na mysli čerstvě zpracovaná zrnka, nejlépe od farmářů kteří nepoužívají při pěstování a zpracování kávy zbytečné pesticidy a další nežádoucí látky. Pokud jde ale o kávu instantní, bavíme se z velké části o průmyslově zpracované potravině, nikoli přírodní.
Problémem je mimo jiné tzv. akrylamid, kterého instantní káva obsahuje 2× tolik než běžná káva z čerstvých zrn. Studie ho spojují se zvýšeným rizikem rakoviny nebo poškození nervových buněk. Instantní káva ho neobsahuje moc, ale i tak musí každý zvážit, jestli mu ušetření pár minut při přípravě stojí za zbytečná rizika a menší požitek z kávy než příprava klasická.
Proč někdy máme pocit, že energetický nápoj působí rychleji?
Je potřeba si uvědomit, že kávu obvykle pomalu popíjíme, zatímco energetické nápoje do sebe většinou hodíme rychleji. Souvisí to mimo jiné s jejich nižší teplotou. Tím pádem se u energy drinků účinky kofeinu projeví rychleji.
Energetické nápoje kofeinu ve skutečnosti ale obsahují méně: ve 100 ml zhruba 34 mg. Espresso má zhruba 75 až 150 mg. Tedy pokud chcete rychlou energii, stačí do sebe kávu kopnout rychleji a účinky také nastoupí okamžitě.
Taurin: Další zdroj vitality v energetických nápojích
Energetické nápoje využívají k dodání energie kromě kofeinu mimo jiné také účinky taurinu. Jde o aminosulfotodleto ...kyselinu, která zefektivňuje metabolismus sacharidů. Naše tělo si tak dokáže vytvořit a udržet více energie pro optimální fyzické i mentální výkony. Je také pozornější, což ocení třeba studenti nebo lidé pracující hlavou.
V kombinaci s kofeinem a dalšími stimulanty přichází účinek energetického nápoje rychle a většinou i dlouho vydrží, v závislosti na individuálních vlastnostech a momentálních podmínkách daného člověka.
Taurin je vůbec chemicky zajímavá látka. Je důležitá pro řadu procesů od metabolismu po správné fungování srdce a cév. Obsahují ho potraviny, které běžně jíme: losos, tuňák, krůtí, kuřecí a hovězí maso a v menší míře také mléko. Moderní věda ho spojuje s řadou pozitivních účinků od zpomalení stárnutí až po zlepšení trávení tuků nebo stabilizaci hladiny vápníku.
Nežádoucí účinky energetických nápojů
MUDr. Cyril Höschl na svých stránkách varuje před nadměrnou konzumací energetických nápojů.
Spojuje ji například s rizikem:
- Poruch srdeční činnosti: od arytmie po zrychlený tep a zvýšený tlak.
- Problémů s nervovým systémem: od podrážděnosti až po nespavost, závislost, migrény.
- Trávicích potíží: pálení žáhy, průjem, nadýmání.
- Dehydratace: energetické nápoje zvyšují tvorbu moči.
Problémem je především kombinace energetických nápojů s alkoholem, které by se měli vyvarovat všichni bez rozdílu věku a zdravotní kondice.
Shrnutí: Výhody kávy a energetických nápojů
Hlavní výhody kávy:
- Čerstvá zrnková nebo mletá káva je téměř 100% přírodní surovina se spoustou antioxidantů, vitaminů a minerálů.
- Její příprava a pití představuje příjemný, voňavý rituál, který zabere tolik času, kolik mu vymezíte.
- Káva obsahuje zhruba 3 až 4× více kofeinu ~ podle poměru arabiky a robusty.
Kávomil Cornelis radí....
Bez ohledu na výhody a nevýhody, já kávu piju už jenom kvůli tomu požitku z ní. A ta dávka energie díky kofein je už jen takový bonus.
Hlavní výhody energetických nápojů:
- Obsahují celý mix stimulantů, ale celý nápoj má chemické složení, jehož přesné účinky zatím úplně neznáme.
- Nemusíte nic složitě připravovat, stačí otevřít plechovku a pít. Kdykoli a kdekoli.
- Nástup účinků většinou přichází velmi rychle.
Závěr: Káva vítězí svým přírodním složením, ale opatrnost je na místě
Káva svým složením a účinky poráží průmyslově zpracované nápoje, ale platí tu staré dobré „nic se nemá přehánět“. Ideální je držet se 2 až 3 šálků kávy denně, pít ji ideálně bez cukru a klidne sem tam zvolit i bezkofeinovou kávu.
Vždy je potřeba zohlednit aktuální zdravotní stav a citlivost na kofein. V případě energetických nápojů i na ostatní složky.
Jestli ale hledáte zdroj energie pro zvýšení výkonu svého těla, káva je tou správnou volbou.