Chemex: Ikonický design a dokonale čistá filtrovaná káva
Název ve vás možná vyvolává pocit, že si kávu připravíte v laboratoři složitým postupem. Nenechte se mýlit. Příprava kávy v chemexu vás překvapí svou jednoduchostí. Chemex zase svým nadčasovým minimalistickým designem. A káva? Silnou, sladkou chutí a čistotou. Seznamte se s chemexem a naučte se v něm připravit lahodnou kávu.
Recept: Jak připravit kávu v chemexu
Připravit si v chemexu skvělou kávu zvládne každý. Nevěříte?
Potřebujete:
- 40 g čerstvé kávy vhodné na filtr, například Filtrádo,
- 600 ml horké vody, přibližně o teplotě 90–95 °C,
- filtry do chemexu,
- mlýnek na kávu,
- váhu, která váží na gramy přesně nebo přímo baristickou,
- stopky.
Jak postupovat:
- Uvařte vodu.
- Odvažte 40 g kávy.
- Umelte ji o něco málo hruběji než na přípravu v dripperu V60, tedy na středně hrubé mletí, které bude připomínat hrubší písek.
- Vložte filtr do nádoby tak, že 3 vrstvy budou na straně u výlevky a jedna na protější straně a sklady na stranách.
- Filtr důkladně propláchněte horkou vodou, aby zmizela papírová chuť a filtr dobře přilnul je stěnám. Po protečení vody ji vylijte bez toho, abyste vyndali filtr.
- Nasypte mletou kávu do filtru.
- Zalijte kávu cca 90–100 ml vody a nechte 30 vteřin kvést. Můžete lehce promíchat, aby se všechna káva rovnoměrně namočila.
- Dolijte zbytek vody. Postupujte krouživým pohybem od středu ke stěnám. Nalévejte postupně, ve 3–4 dávkách. Můžete si dovolit nalít najednou více vody než do dripperu.
- Nechte všechnu vodu protéct přes kávu. Proces by neměl trvat déle než 4 minuty.
- Odstraňte filtr.
- Podávejte kávu rovnou z chemexu.
Jestli vám teď vrtá hlavou poměr kávy vůči vodě, zvláštnosti filtrů, vliv mletí na extrakci a zajímá vás i příběh téhle kultovní věcičky na přípravu kávy, která má své místo i v newyorském Muzeu moderního umění, čtěte dál.
Krok za krokem celým postupem
Pro zvídavé kávomily osvětlíme podrobnosti jednotlivých bodů předešlého postupu.
Kávomil Cornelis radí....
To prolití papírového filtru má ještě jednu funkci navíc. Krom toho, že zbaví filtr papírové chutě totiž také vyhřeje skleněnou nádobu pod filtrovacím papírem. Jakmile tak začnete extrahovat kávu, výsledný nápoj bude již ve vyhřáté nádobě, a nedojde k teplotnímu šoku.
Voda – proč ne vroucí?
Vroucí voda způsobí příliš rychlou extrakci a káva zhořkne. Ačkoli chemex hořkou chuť eliminuje, ani tak vroucí voda chuti kávy neprospěje.
Nemáte-li vhodný teploměr, řiďte se pravidlem nechat právě uvařenou vodu 30 vteřin odstát.
Vodu na přípravu kávy používejte pokud možno vždy filtrovanou. A to nejen na filtrovanou kávu. Zmiňujeme se o tom i v návodu na přípravu espressa. Káva je z největší části voda, proto na její kvalitě velmi záleží.
Co se týče teploty vody:
- když používáte světlejší pražení, nemusíte se bát jít na 95 stupňů;
- u káv středního pražení bych ale volil spíš 91 až 93 stupňů.
Poměr kávy a vody – je to na vás
Doporučujeme startovat poměrem 1:15, ale k jakému číslu se dopracujete, to se odvíjí od vaší osobní preference. V úvodním receptu pracujeme s 600 ml vody a 40 g kávy. Místo váhy si vezměte k ruce klidně polévkovou lžíci, 40 g kávy je necelých 6 PL.
Množství kávy výrazně ovlivní chuť. Čím víc kávy, tím silnější nápoj. Gramáž ale není jediný faktor, který určuje výslednou sílu kávy.
Hrubost mletí – hrubší než do V60
Hrubost mletí spoluutváří sílu nápoje. Množství kávy a její hrubost totiž nejvíc ovlivní extrakci. Dobrá zpráva je, že s obojím si můžete vyhrát a vyladit si chuť přímo na míru.
Vhodná hrubost mletí pro chemex je o něco hrubší, než pro dripper. Ne ale o moc, aby voda přes kávu neprotekla příliš rychle a extrakce mohla proběhnout dostatečně. Extrakce má trvat celkově přibližně 4 minuty. A to si pohlídáte na stopkách.
TIP: Přečtěte si více o hrubosti mletí podle druhu přípravy kávy.
Blooming – kvetení
První fáze kontaktu kávy s vodou se nazývá blooming. Tento proces spočívá v namočení celého objemu kávy ve filtru. Proč je důležitý? Při bloomingu se z kávy uvolní přebytečný oxid uhličitý, který v zrnech zůstává po pražení. Jeho přítomnost značí čerstvě praženou kávu a ověříte si ji pozorováním bublinek, které se tvoří na povrchu.
Při bloomingu nalijte na kávu jen takové množství, aby nebyla potopená pod vodou, jen namočená. Tento objem záleží na množství kávy.
Filtry – specialita chemexu
Jestli máte doma filtry do V60, nezkoušejte je strkat do chemexu. Vyjímečnost kávy z chemexu jde ruku v ruce se zvláštností jeho filtrů. Ty mají totiž místo 2 listů listy 4 a jsou hrubší než jiné filtry. Díky tomu zachytí veškeré pevné částice.
Filtry pro chemex se liší velikostmi. Chemex se vyrábí v objemech pro 3, 6, 8 a 10 šálků. Papírové filtry najdete v bílé i přírodní verzi.
Z hlediska udržitelnosti vás možná zaujmou také filtry nerezové a bavlněné. Rozdíl mezi papírovým a nerezovým filtrem poznáte na chuti kávy. Přes papírový filtr vznikne lehčí a jemnější káva, přes nerezový o něco plnější.
Výhody a nevýhody chemexu
Výhody:
- V chemexu připravíte snadno kávu bez zbytků sedliny.
- Příprava eliminuje hořké tóny kávy.
- Můžete si vybrat z různých velikostí nádoby. Vyrábí se v objemech pro 3, 6, 8 a 10 šálků.
- Design chemexu se hodí do každé kuchyně či kávového koutku. Je nadčasový, minimalistický a unikátní.
Nevýhody:
- Sklo se snadno rozbije.
- Nehodí se na cesty.
Rozdíl mezi chemexem a dripperem
Na stěnách dripperu uvidíte vždy drážky. Přefiltrovaná káva protéká do hrnku i skrz ně. Naproti tomu stěny chemexu jsou hladké a filtr k nim úplně přilne. Káva protéká jen spodní částí filtru. Právě proto vyžaduje chemex hrubší mletí.
Historie – jak se zrodila ikonická nádoba
Název chemex je trefným oslím můstkem vedoucím k jeho původu. Vynalezl ho Peter Schlumbohm, původem německý vynálezce a vystudovaný chemik. V Německu se sice narodil a získal doktorát, zřekl se ale rodinného dědictví a po studiích se odstěhoval do USA, kde si mohl snadněji nechat patentovat své vynálezy. A bylo jich za jeho život na 300.
Ikonický vzhled
Kávovar chemex si nechal doktor Schlumbohm zaregistrovat v roce 1939. Původní verze inspirovaná erlenmeyerovou baňkou obsahovala ještě hubici a rukojeť. Ke vzhledu přesýpacích hodin s dřevěným prstencem přivázaným v nejužším místě šňůrkou z kůže se dopracoval až o něco málo později. Už v roce 1942 se objevil na obálce bulletinu Muzea moderního umění v New Yorku (MoMA).
V roce 1958 ho designéři z Illinois Institute of Technology označili za jeden z ‚‚nejlépe navržených předmětů moderní doby‘‘.
Kávovar je součástí sbírek muzeí po celém světě, kromě MoMA ho najdete i ve stálé expozici Corning Museum of Glass. A že jde o opravdu stylový kousek, dosvědčuje i fakt, že v chemexu si připravuje kávu i James Bond v v románu From Russia, with Love od Iana Fleminga.
Spojení designu s funkčností
Kromě nadčasového vzhledu ceněného designéry z celého světa, ho opěvují také znalci kávy. Koneckonců jeho původním účelem byla právě filtrace kávy. Své znalosti v oboru chemie využil Dr. Schlumbohm právě k tomu, aby z kávy dostal to nejlepší. Krátce potom, co svůj vynález přinesl na trh, se nechal slyšet, že v jeho kávovaru si ‚‚perfektní kávu připraví i úplný trouba.‘‘
Jak vybrat kávu pro chemex
V chemexu připravíte skvělou filtorvanou kávu bez jakýchkoli pevných částeček a kalu. Užijete si sladkou, lehkou a jemnou kávu, ve které vyniknou ovocné složky. Papírové filtry nepropustí kávové oleje, takže výsledná káva má velmi jemné tělo a užijete si její celé chuťové spektrum.
#produkty#/ovocna-kava/
Na filtr se obecně hodí středně nebo světle pražená káva. Doporučujeme ji umlít těsně před přípravou, abyste nepřišli o aroma a chuť, protože čím déle vystavíte mletou kávu vzduchu, tím více z vůně a chuti ztratí.
Když ale nemáte čas nebo chuť pátrat po nejlepším mlýnku na kávu nebo se mletím zdržovat, v Café Montaña vám ji rádi umeleme dle přání přímo na míru.
Výběr kávy podle země původu
Na filtr radíme nebát se a sáhnout po odvážnějších chutích. Větší podíl vody v nápoji umožňuje užít si chuťový profil kávy bez obav z přílišné kyselosti.
TIP: Přečtěte si, proč je káva někdy kyselá a jak s tím naložit.
Potenciál dobrodružné chuti naplňují kávy z Kolumbie nebo Afriky. Příznivce jemnějších profilů osloví i káva z Hondurasu nebo Brazílie.
Svou nejlepší kávu pro chemex musíte najít sami
Neexistuje univerzální správná odpověď na otázku, která chutná nejlépe, stejně jako neexistuje jediná správná chuť v jiné metodě.
Tipy na kávu od Café Montaña
- Káva Filtrádo – vznikla laděním chutí extra pro přípravu přes filtr. Tóny ovoce a cukrové třtiny v sobě nezapře a vyniká příjemnou aciditou. Zrnka kolumbijské a keňské kávy pražená na světlejší stupeň vás rozhodně jen tak bavit nepřestanou.
- Káva Colombia Asotbilbao – šťavnatá ovocná káva s tóny pomeranče se nám na filtru osvědčila náramně. Střední pražení nechá vyniknout celé spektrum chuťového profilu.
- Káva Honduras Cocafelo – vhodná pro příznivce minimální acidity. Jemná, středně světle pražená káva, ve které ucítíte oříšky, karamel a čokoládu, vás nezaskočí kyselostí. Naopak okouzlí plnou a sladkou chutí.
- Bezkofeinová káva Natur Decaf – upřednostňujete kávu bez kofeinu a nejlépe v bio kvalitě? Ochutnejte tuto. Svou nulovou kyselostí, jemným a sladkým tónem čokolády, oříšků a jablek vás zaručeně dostane.
Když filtr, tak chemex? Poznejte volbu Jamese Bonda
Možná ano, možná ne. Káva z chemexu je jedinečná a vy určitě nebudete litovat, když jí dáte šanci. Minimálně zjistíte, jakou kávu měl rád James bond. A kdyby vás náhodou za srdce nechytla, nezoufejte. Chemex je tak krásný kus skla, že udělá i jen parádu na polici. A kdyby vám to nestačilo, můžete v něm třeba připravit čaj.
Už jste pili kávu připravenou v chemexu? A jak vám chutnala? Jsme zvědaví, napište nám to.