Dripper Hario V60: Pronikněte do tajů filtrované kávy
Máte rádi kávu, ale espresso vám nesedí? Upřednostňujete lehčí chuť ve větším hrnku? Zkuste filtrovanou neboli překapávanou kávu. Tu nejlepší připravíte v dripperu. Co je to za zařízení a jak se s ním pracuje? Čtěte dál a vše se dozvíte.
Co je dripper?
Dripper nebo překapávač jsou dva výrazy pro totéž (anglicky dripping – kapání). Jedná se o zařízení pro přípravu kávy bez použití tlaku, jen na základě gravitace. Dripper není elektrický přístroj jako mocca master nebo kávovar.
Jak funguje dripper?
Vypadá jako trychtýř s drážkami a podšálkem, ve kterém je dole díra. Drážky slouží k vedení vody a tepla. Vypadají u každé značky jinak a znalci tvrdí, že i jejich velikost a tvar ovlivní výslednou chuť nápoje.
Překapávač funguje na jednoduchém principu: Posadíte ho na konvici nebo hrnek, do trychtýře umístíte filtr, do něj nasypete mletou kávu, zalijete horkou vodou a čekáte, až se voda přes kávu a filtr dostane do hrnku.
Zní to jednoduše a jednoduché to opravdu je. Navíc nenákladné. A také velmi kreativní. V procesu lze ovlivnit tolik faktorů, že si kávu můžete opravdu vyladit dle svého. Máte kontrolu nad vším, co se při přípravě děje.
Protože překapávání je velmi populární metoda i u nás v pražírně, moc dobře víme, čeho se vyvarovat a na co se při přípravě obzvlášť zaměřit. Tak aby výsledek byl dokonalý.
Jak dripper přišel na svět
Určitě jste už jste se někdy setkali s názorem, že ženy v domácnosti nemají co na práci a vymýšlejí nesmysly. Vynález dripperu dokazuje, že takový ‚‚nesmysl‘‘ může znamenat i revoluci ve svém oboru. Jak to?
Žila byla v Německu na přelomu 19. a 20. století dáma jménem Mellita Bentz. Jako dcera knihkupce a vnučka majitelů pivovaru znala podnikatelské prostředí jako svoje boty. Jako správná žena své doby se vdala za muže Huga, spolu zplodili 3 děti a Melitta se stala hospodyňkou.
Každé ráno si dopřávala šálek kávy. Nemohla se však smířit s hořkou pachutí a logrem na dně. Jak známo, nespokojenost je hybnou silou pokroku. A tak si jednoho dne vypůjčila ze synova školního sešitu list papíru, vložila ho do plechovky, kterou na několika místech proděravěla a první dripper byl na světě. Káva měla najednou jemnější a lehčí chuť a navíc postrádala nepříjemnou sedlinu.
Pohádku zkrátíme. V roce 1908 si nechala vynález patentovat a v roce 1909 ho představili s manželem na veletrhu v Lipsku, kde sklidili nevídaný úspěch. Obrovský boom poptávky po filtrech přerušila 2. světová válka. Po té byla výroba filtrů obnovena až v roce 1948.
Společnost s názvem Mellita, pod kterým vystupuje na trhu od roku 1932, je dodnes předním výrobcem filtrů a kávovarů.
Dripper v dnešní podobě
V roce 2004 uvedla na trh japonská společnost Hario (v překladu ‚‚král skla‘‘) výrobek s názvem V60. Název je odvozen od úhlu 60°, který jeho strany svírají do písmene V. Dovedla k dokonalosti jeho tvar a dala mu dnešní podobu, kterou v různých variacích nabízí mnoho výrobců.
Na trhu najdete drippery od spousty značek:. Hario, Mellita, Origami, Timemore, Clever, Kalita a mnoho dalších. My se v článku zaměříme na značku Hario, protože její překapávače jsou jednimi z nejznámějších a nejzastoupenějších.
Jaký vybrat dripper
Na velikosti záleží
V první řadě si ujasněte, pro kolik lidí budete kávu chystat. Jeden z největších rozdílů je totiž ve velikostech.
Pro příklad uvádíme objemy u jednotlivých velikostí překapávačů Hario V60:
- Velikost 01 – obsah 250 ml (odpovídá 1–2 šálkům)
- Velikost 02 – 250–600 ml (1–4 šálky)
- Velikost 03 – až 800 ml (až 6 šálků)
Kávomil Cornelis radí....
Podle toho jakou velikost Haria V60 si vyberete si poté budete vybírat i velikost filtrů. Já si vystačím s velikostí 2, kávu z filtru si pak připravuju nejčastěji do termosky na cestu. A těch 500ml je na tyhle účely úplně tak akorát, člověku to vystačí na skoro celé dopolední popíjení.
Vyberte si materiál, který je vám blízký
Protože každý od dripperu očekává něco jiného, zamyslete se nad hlavními klady a zápory jednotlivých materiálů.
materiál |
výhody |
nevýhody |
plast |
|
|
keramika |
|
|
sklo |
|
|
nerez, měď |
|
|
Existují i drippery ve formě rámu, kam pouze vložíte papírový filtr. Výborně udržují stálou teplotu při přípravě kávy a vzbuzují dojem nefalšovaného minimalismu.
A teď babo raď! Poradíme vám. Rozmyslete si, k jakému účelu bude překapávač sloužit. Chcete s ním cestovat, balit ho do batohu na túru a vařit kávu venku? Zvolte plast anebo nerez. Těšíte se, že si ho vystavíte na poličce a doplní stylově váš kávový koutek? Pak si projděte nabídku porcelánových, skleněných a měděných dripperů.
Bez filtru se neobejdete
Tělo dripperu je ale jen polovina příběhu. Bez filtru je k ničemu. A aby to nebylo tak snadné, ani filtr nenajdete na trhu jen jeden univerzální.
Jak vybrat filtr do překapávače
Nejčastěji používané filtry jsou ty z papíru. A i v nich máte široký výběr. Rozdíly spočívají v hustotě papíru a také v tom, jestli je bělený. Pokud sáhnete po běleném, je třeba ho pečlivěji vypláchnout, abyste předešli nežádoucí papírové chuti v nápoji.
Papírový filtr: Jak hustota ovlivní chuť
Hustější papír zprostředkuje čistější kávu a zpomalí dobu extrakce. Zároveň hustější fitr bývá méně poddajný a nepřilne tak dobře ke stěnám dripperu.
Jemnější filtr s menší hustotou extrakci zrychluje, propustí více chuti a káva tak bude plnější. Také dobře přilne ke stěnám překapávače.
Další možnosti
Jestli se vám jednorázové filtry protiví třeba z ekologického hlediska, zkuste nerezové nebo látkové. Látkové filtry jsou náročnější na údržbu. Propustí do kávy ale více olejů a nezanechají papírovou chuť.
Filtry z nerezu snadno udržíte v čistotě. Při extrakci pustí do kávy i oleje, které zajistí plnou a bohatou chuť.
Návod na přípravu kávy v hario V60 s tipy k jednotlivým krokům
Příprava kávy v dipperu poskytuje široké pole působnosti pro vlastní experimenty. Nad postupem máte kontrolu od začátku do konce a můžete si s ním vyhrát dle libosti. Od výběru kávy, filtru, přes mletí, nalévání vody až po dobu extrakce.
Když se budete pídit, najdete mnoho receptů. Tady vyzkoušíte ten nejčastější a nejuniverzálnější. Můžete ho dále upravit podle vlastní chuti.
Připravte si:
- 18 g kávy
- 250 ml vody
- dripper velikosti 01
- filtr odpovídající velikosti ze zvoleného materiálu
- konvici na nalévání vody
O výběru dripperu a filtrů jsme se zmínili. Ještě jednu věc při přípravě překapávané kávy oceníte. Není to podmínka, ale jako praví fajnšmekři k ní pravděpodobně dřív nebo později dozrajete. Je to konvice s dlouhou, úzkou hubicí (například Hario Buono), díky které nejlépe ovládnete krok nalévání vody. Ten má svá pravidla.
Vyberte kávu
Jaká káva se pro metodu překapávání hodí nejvíc? To záleží na vaší oblíbené chuti. My vždy Obvykle doporučujeme kávu světle či středně praženou, abyste si vychutnali lehčí ovocné chutě. Nicméně preferujete-li tmavší pražení, nebojte se toho. Káva z filtru je zaručeně jemnější a lehčí než espresso.
Naše tipy pro lahodnou filtrovanou kávu:
- Káva Filtrádo – speciálně vymazlená směs arabiky pro filtr s lehkou, šťavnatou a ovocnou chutí.
- Káva Colombia AsotBilbao – kolumbijská lahůdka se střední kyselostí, kterou ocení milovníci ovocných chutí.
- Káva Kenya Karibuni – pro její plné ovocné tělo s tóny rybízu je jedním z našich filtrových favoritů.
- Bezkofeinová káva Natur Decaf – sladká ovocná káva pro všechny, kdo rádi filtr bez kofeinu
#produkty#/mirne-ovocna-kava/
Další tipy ohledně výběru té správně kávy najdete v našem článku Jak vybrat kávu podle přípravy: Od kávovaru po filtr
Umelte kávu
A nebojte se experimentovat! Stejně jako filtr, i hrubost mletí ovlivní čas extrakce. A tím výslednou chuť. Doporučení velí: umlít nahrubo, na strukturu připomínající krupicový cukr.
Pokud bude extrakce moc dlouhá, příště zvolte hrubší mletí. Když naopak projede voda přes kávu jako nůž máslem, na další pokus zjemněte.
TIP: Zjistěte, jak hrubost mletí ovlivní chuť kávy.
Připravte filtr
Vložte filtr do trychtýře a prolijte horkou vodou. Papírový filtr tak zbavíte nežádoucí papírové chuti, zahřejete dripper (obzvlášť důležité u keramiky a skla) a zajistíte, že dobře přilne ke stěnám překapávače.
Prolít vodou samozřejmě můžete i látkový filtr, aby se namočil a připravil a zahřál se dripper. Nerez ke stěnám překapávače nepřilne, ale zvlhčení a zahřátí neškodí ani jemu.
Vodu po propláchnutí vylijte.
Připravte vodu
Každá káva nejlépe chutná, když ji připravíte z měkčí, filtrované vody. Nemáte-li takovou k dispozici, kupte si balenou. Ideální teplota pro zalití kávy je cca 93 °C.
TIP: Pokud nemáte teploměr, vodu uvařte a nechte přibližně 30 vteřin stát a poté nalévejte.
Nasypte kávu do filtru
Dripper nasaďte na hrnek nebo na konvičku. Mletou kávu nasypte do filtru a urovnejte, jemně poklepejte na hrany dripperu, aby byla opravdu rovnoměrně rozložená.
Zalijte vodou
Nyní přichází ke slovu magie krouživého nalévání. Kružte od středu ke kraji a zpět.
Vodu nalévejte do kávy ve dvou fázích:
Nejprve nalijte přibližně 30 ml a dívejte se, co se děje. Zbytkový oxid uhličitý po pražení začne unikat z kávy a uvidíte malé bublinky. Říká se tomu kvetení, blooming nebo preinfuze. Tento proces sledujte 30 vteřin. Během té doby se káva rovnoměrně namočí a připraví pro následnou extrakci.
Poté pomalu pokračujte, udržujte kávu stále pod vodou, ale nespěchejte. Po zalití veškerou vodou můžete ve stejném směru, kterým jste nalévali, lehce zamíchat.
Extrakce by měla trvat 2 a čtvrt nebo 2 a půl minuty. Ideálně, včetně bloomingu, by proces neměl být delší než 3 minuty.
Pokud trvá déle, je to pro vás signál, že máte buď moc jemně mletou kávu, nebo příliš hustý filtr. V případě papírového můžete koupit jiný. U látkových a nerezových si příště pohrajte s hrubostí mletí.
Zařadíte dripper do své sbírky?
Dripper je téměř povinnou výbavou každého správného kávomila. I když upřednostňujete espresso, čas od času přijde na každého chuť zkusit něco nového. Příprava kávy v překapávači je zábavná, moderní a umožní vám zdokonalovat vaše baristické umění.
Navíc je nenáročná na úklid a údržbu vybavení. Máte svůj osobní recept na nejlepší kávu z dripperu? Napište nám ho.